Ulaskom u novu godinu moći ćemo ući i u neke nove muzeje i galerije diljem svijeta ili barem njihova nova ili obnovljena zdanja i novouređene dijelove. Određena otvorenja morat ćemo pričekati još koju godinu, vjerojatno poput onog dugo najavljivanog Velikog egipatskog muzeja (GED), ali 2019. donosi mnoštvo noviteta i zanimljivosti u svijetu muzeja, galerija i kulturnih ustanova.
Muzeum Susch, Susch, Švicarska
Na samom početku 2019. godine, točnije 2. siječnja, u švicarskim se Alpama otvorio Muzeum Susch, privatni muzej za čiji je nastanak zaslužna kolekcionarka suvremene umjetnosti Grazyna Kulczyk. Muzej je svojom arhitektonskom strukturom zanimljiv jer obuhvaća restaurirane prostore nekadašnjeg samostana, stijene koje su sastavni dio strukture Muzeja i suvremene interpolacije. Na taj način objedinjuje staro, prirodno i novo. Zamišljeno je da se u njega postave suvremene umjetničke instalacije međunarodnih umjetnika, odnosno da se „ugrade“ u njegov prostor i tako postanu trajni dio Muzeja, uz, naravno, djela koja će se povremeno izlagati.
National Museum of Scottland, Edinburgh, Škotska
Škotski nacionalni muzej najavio je za 8. veljače otvorenje tri nove galerije posvećene egipatskoj umjetnosti, istočnoazijskoj umjetnosti i keramici. Dio izložaka prvi put će biti uvršten u stalni postav Muzeja. Galerije će se otvoriti nakon što su provedeni restauratorski zahvati na zgradi koja je izgrađena u 19. stoljeću.
Yorkshire Sculpture Park, West Yorkshire, Engleska
Jorkširski park skulptura, čija je predstavnica Emma Spencer u listopadu 2018. gostovala u MDC-u, 30. ožujka ove godine trebao bi u svojem sklopu otvoriti novi Centar za posjetitelje. Na taj će način zbirku skulptura na otvorenom upotpuniti galerija u kojoj će se putem izložaba prezentirati umjetnost 20. i 21. stoljeća. Prilikom projektiranja građevine pazilo se da se svojom strukturom i nenametljivošću uklopi u okruženje.
Fluctuart, Pariz, Francuska
U proljeće 2019. trebao bi se otvoriti Fluctuart, umjetnički centar koji će plutati na rijeci Seini u Parizu. Ovo će biti prvi takav centar u svijetu. Na tri etaže i 1000 kvadratnih metara moći će se besplatno tijekom cijele godine razgledavati izložbe djela ulične umjetnosti, bit će organizirane kreativne i edukativne radionice te umjetnički sajmovi i druga kulturna događanja, posjetitelji će moći koristiti knjižnicu, a umjetnici će se moći prijaviti i za rezidenciju u Centru.
Bauhaus Museum, Weimar, Njemačka
Ove godine obilježava se stota godišnjica nastanka Bauhausa, škole za umjetnost i dizajn koja je nastala 1919. u Weimaru. Škola se kasnije preselila u Dessau. UNESCO je 1996. godine te dvije lokacije na kojima je Bauhaus djelovao, odnosno njegove objekte, stavio na listu Svjetske baštine. Prigodom obilježavanja stoljetnice Bauhausa osmišljen je bogat program tijekom cijele godine. U Weimaru će se 6. travnja otvoriti Muzej Bauhausa u novoizgrađenoj zgradi koja je spoj suvremenog dizajna i jednostavnih i čistih formi koje su bile okosnica Bauhausove produkcije. U Muzeju će se neki dijelovi Bauhausove kolekcije prvi put prezentirati javnosti.
Bauhaus Museum, Dessau, Njemačka
Uz Muzej Bauhausa u Weimaru, ove godine otvorit će se još jedan muzej posvećen Bauhausu. Radi se o Muzeju Bauhausa u Dessau. Dessau je grad u koji se Škola preselila 1925. godine. Papir čini velik dio kolekcije koja će se u Muzeju pohraniti, štititi i izlagati, stoga je prilikom projektiranja trebalo osmisliti prostor koji bi osiguravao najbolje mikroklimatske uvjete za nju. U te svrhe zamišljena je „crna kutija“, odnosno prostor na katu u kojem će se kolekcija čuvati. Donja etaža zamišljena je kao ostakljeni, svijetao prostor kroz koji će se posjetitelji moći slobodno kretati.
Muzej Akropole, Atena, Grčka
U ovom slučaju ne radi se o otvorenju Muzeja, već o arheološkom nalazištu koje se nalazi s južne strane Akropole i ispod Muzeja, a koje će od ovog ljeta biti otvoreno za javnost. Nalazište će postati svojevrsni „in situ“ dio stalnog postava Muzeja, a doživljaj će biti upotpunjen posebnim osvjetljenjem, informativnim sadržajima i digitalnim aplikacijama.
The Shed, New York, SAD
U proljeće ove godine, točnije 5. travnja, u New Yorku bi se trebao otvoriti kulturni centar The Shed. Izgradnja je započela još 2015. godine. Veliko zdanje bi pod svojim krovom trebalo okupiti djela i protagoniste svih umjetničkih vrsta i popularne kulture. Cilj je potaknuti razvoj, produktivnost i multidisciplinarnost kod umjetnika te međunarodnu suradnju.
Statue of Liberty Museum, New York, SAD
U svibnju ove godine trebao bi se otvoriti muzej posvećen Kipu slobode. Muzej u samome Kipu nema dovoljan kapacitet kako bi primio sve posjetitelje, tako da je odlučeno napraviti muzej koji će imati pogled na Kip. Kip je izradio francuski kipar Frédéric Auguste Bartholdi 1880-ih. U Muzeju će biti izložena i originalna baklja koja je stotinjak godina nakon izrade zbog oštećenosti zamijenjena replikom. Za izgradnju Muzeja koriste se granit, bronca i bakar, koje je i Richard Morris Hunt koristio za izradu postolja Kipa.
Museum of Modern Art (MoMA), New York, SAD
Tijekom ljeta 2019. MoMA bi trebala unutar svog kompleksa otvoriti novouređene prostore. Rezultat višegodišnjeg projekta proširenje je za otprilike trećinu postojeće površine Muzeja, čime će se stvoriti mogućnost izlaganja većeg broja umjetničkih djela. MoMA je otvorena tijekom tekućih radova.
Nacionalni muzej u Kataru, Doha, Katar
Katarski Nacionalni muzej otvara se 28. ožujka ove godine u Dohi. Katarska povijest, razvoj i kultura od početaka do danas u Muzeju bit će prezentirani koristeći suvremene tehnologije, kao što su video zasloni, mobilni uređaji i 3D digitalni modeli. Za dizajn građevine zaslužan je arhitekt Jean Nouvel kojega su inspirirale kristalne formacije „pustinjske ruže“.
Centre Pompidou Shangai (West Bund), Šangaj, Kina
U proljeće ove godine pariški Centre Pompidou, koji već ima podružnice u Španjolskoj i Belgiji, trebao bi otvoriti i podružnicu u Šangaju u zgradi West Bund muzeja. Projekt je predložen još 2007. godine, ali tada nije uspio zaživjeti. Za prvih pet godina šangajske podružnice Centrea Pompidou planirano je otvorenje 20 izložaba koje će predstaviti djela zapadne umjetnosti i suvremenu kinesku umjetnost. Također se otvara mogućnost i da kineska umjetnost bude predstavljena u pariškom Centru.
Tank Shangai, Šangaj, Kina
U ožujku se u Šangaju otvara i Tank Shangai, kulturni centar koji će uključivati izložbeni prostor, edukacijski centar i neke druge sadržaje za posjetitelje. Zanimljivo je da je kompleks napravljen od pet objekata koji su služili kao spremnici za ulje. Iza projekta stoji Qiao Zhibing, kineski kolekcionar suvremene umjetnosti.
(Zrinka Marković)
Monografija „Slučajna povijest Zagreba“ autorice Željke Kolveshi, muzejske savjetnice u Muzeju grada Zagreba, kontekstualizira plakate iz Zbirke valorizirane tek u novije vrijeme zbog značenja ove muzejske građe koja je obilježila javni prostor grada. Interpretacijom društvenih, ekonomskih i kulturnih fenomena predstavljena je slučajna povijest Zagreba tijekom proteklih sto godina iz perspektive plakata kao medija komunikacije. Ovaj iznimno zahtjevan istraživački i stručni kustoski rad istodobno je završen i prezentiran javnosti u formi bogato ilustriranoga tiskanog kataloga i interaktivne multimedijske aplikacije interpolirane u stalni postav Muzeja koja nudi niz informacija o plakatima, mogućnost pretraživanja po više kategorija sukladno interesu posjetitelja, na hrvatskom i engleskom jeziku, ali strukturom i komunikacijom prilagođeno za drugi medij.
Slojevitost informacija koje nudi plakat, posebice za građu iz dalje prošlosti, najčešće je zahtjevna za iščitavanje jer su plakati oblikovani sukladno vremenu, izrazu autora i ukusu naručitelja. Jedan dio plakata grafički je oblikovan skromno, drugi su izuzetne kvalitete, no stoga je tumačenje sadržaja i poruka plakata te njihovog društvenog značaja neizmjeran njen doprinos. Kustosica Kolveshi stručnu obradu građe vodila je prema suvremenim muzeloškim i tehnološkim preporukama katalogizacije, a uz stručni i znanstveni rad istražena građa je i kontekstualizirana - opisana i prezentirana zanimljivo i pristupačno istodobno za stručnu i širu javnost. Monografska studija je ujedno i katalog Zbirke sa sadržajem organiziranim u deset poglavlja koji prati vremenski tijek po temama - kultura, moda, gospodarstvo, turizam, politika, obljetnice.
Najraniji prezentirani plakati otkrivaju koji je glazbeni orkestar bio popularan u Zagrebu i gdje su se održavali koncerti i večernje zabave, kako je izgledao prvi turistički plakat grada Zagreba iz 1911. ili što je bilo na programu kinematografa 1930-ih. Tih godina na ulicama Zagreba sve je veći broj komercijalnih plakata - od tvornice Arko za likere preko American kola limunade do gospodarske manifestacije Zagrebački zbor, a pojašnjena je i produkcija umjetničke reklame Zavoda IMAGO kao i djelatnosti Umjetničkog paviljona, najstarijeg gradskog izložbenog prostora. Dio kataloga posvećen je plakatima iz razdoblja Zagreba u ratu koji odražavaju najviše političku situaciju i ideološku propagandu te djelomično civilnu svakodnevicu, a slijede godine u novoj državi s plakatima koji se odnose na obrazovno i kulturno ideološko prosvjećivanje, Zagrebački velesajam, događanja u 60-ima i 70-ima, sve do najave demokratskih promjena i razdoblja kojim završava stoljeće. Posebnu pažnju autorica je dala prezentaciji autora i opisu tiskara, a uz pojedine plakate nalaze se fotografije koje prikazuju njihovo plakatiranje u urbanom tkivu grada.
"Riječ je o primjeru koji dokazuje da je moguće strpljivim istraživanjem i kontesktualizacijom muzejske građe, odnosno plošnih i dvodimenzionalnih objekata koji toliko znaju namučiti i muzejske profesionalce i dizajnere izložaba, dobiti znanstveno relevantnu, a prosječnom čitatelju privlačnu muzejsku publikaciju“, iz recenzije dr. sc. Žarke Vujić. (Tončika Cukrov)