Muzej franjevačkog samostana u Fojnici našao se ove godine među 46 odabranih europskih muzeja, kandidiranih za nagradu Europski muzej godine – ne bez razloga – ovaj muzej samo svojim odnosom prema osobama s invaliditetom mogao bi poslužiti kao model mnogo većim muzejskim kućama.
Franjevački samostan i njegov muzej nalazi se u Fojnica u središnjoj Bosni gdje su prve zgrade samostana i crkve sagrađene još koncem 14. stoljeća. Fojnički fratri pastorizirali su prostor uz lijevu obalu rijeke Bosne sve do Save, pa preko Banje Luke do Bihaća, Livna, Duvna, Rame i svu današnju središnju Bosnu, i što god bi vrijednoga pronašli na tim lokacijama, pohranjivali bi u Fojnici.
Fojnica je bila škola za mladiće koji se spremali za svećenike, tu su bili i profesori i trebalo je nabavljati ili pak pisati knjige. U Fojnici su stanovali biskupi koji su nabavljali i ostavljali ovom samostanu knjige, crkveno posuđe i misno ruho. U Fojnici su također stanovali provincijali Bosne Srebrene pa su i njihove ostavštine završavale ovdje. Mnogi ugledni franjevci iz Fojnice po svijetu su završavali visoke škole, te vraćali se ovdje i donosili svoje blago u knjigama, rukopisima, bilješkama. Franjevci su, nadasve, završavali svoje živote i ovdje u Fojnici pa svoju baštinu ostavljali ovom samostanu.
U samostanu u Fojnici čuva se najstarija slika u BiH. Slika je iz godine 1328., tempera na dasci, vaza s cvijećem, talijanskog slikara. Zanimljivo je kad su fratri iz Italije pošli fratrima u Fojnicu da su im ponijeli umjetničku sliku, a ne, recimo, misno vino! Slika je sačuvana jer su je fratri cijenili i jer je manjeg formata pa se mogla nositi, sakriti i čuvati. Među umjetničkim djelima ističe se i drvena "Pieta" veoma vrijedno umjetničko djelo koje je nedavno restaurirano.
Već u 12. stoljeću u Fojnicu dolaze zlatari iz Dubrovnika, ovdje otvaraju svoje radionice i poučavaju domaće ljude tim vještinama. Danas se u samostanu čuva bogata zbirka tih rukotvorina: crkveno posuđe, križevi, svijećnjaci koji svjedoče veliko zanatsko umijeće, a nama su posebno vrijedni jer su rađeni od fojničkog srebra i zlata, rađeni u Fojnici i uradili su ih fojnički majstori. U drugu skupinu spadaju ukrasi za žene i muškarce: naušnice, prstenje, ovratnici, ukrasne toke, ježderi (ukrasi oko struka), ukosnice... Posebno mjesto zauzima Zdjelica iz fojničke zlatarske radionice iz 15. stoljeća.
Zbirka crkvenog ruha posebno je zastupljena u ovom samostanu, također je rađena ovdje, ali i dobavljana iz drugih zemalja, kao i darovi visokih crvenih i političkih dužnosnika. Etnografska zbirka vezana je uz ove krajeve i vrijeme u kojem je nastajala.
Ono što je najvrednije u Fojnici je samostanski arhiv i knjižnice. Arhiv je vrijedan jer svjedoči o stoljećima povijesti BiH, a od knjižnica najvrednija je ona starih knjiga koja broji oko 10.000 naslova podijeljenih u 24 teme: teologiju, matematiku, fiziku, kemiju, zemljopis, medicinu, jezikoslovlje, klasične pisce, civilno pravo i crkveno pravo, psihologiju, glazbu crkvenu i svjetovnu, liturgiju, variju... Među knjigama imamo skupinu od 75 knjiga napisanih rukom, herbarij star oko 400 godina, bibliju staru 400 godina, u tri velika sveska, napisana na arapskom jeziku. Ističe se i osmojezični rječnik u dva toma, iz 17. stoljeća, a imamo i rječnik lexici turcico-arabico-persico, napisao Meninski, izdan u Beču, 1680. godine, u četiri toma. Na žalost, nemamo prvi tom, jer kad je došla Austrija da nas "oslobodi", oslobodila nas i prvog toma ovog rječnika. Nisu ga imali pa im fratri dali za izložbu u Beču i nikada ga nisu vratili.
Fojnički grbovnik iz 1340. godine također je raritet, premda mu se osporava godina nastanka, a izuzetno je bogata i dragocjena zbirka knjiga koje su napisali bosanski franjevci: fra Matija Divković, fra Stipan Margetić, fra Pavo Posilović, fra Ivan Bandulović, fra Marko Dobretić, fra Ivan Ančič, fra Filip Lastrić-Oćevac, fra Jerolim Filipović, fra Lovro Bračulović, fra Josip Lipovčić, fra Augustin Milietić, biskup i drugi.
Knjižnica novijih knjiga, izdanih nakon 1850. godine namijenjena je đacima, studentima i znanstvenicima. Što god je izlazilo u bivšoj državi i nešto vrijedilo fratri su to nabavljali. Rat je to prekinuo i tu prazninu nadamo se popuniti.
Posebnu pažnju smo posvetili suradnji s osobama s invaliditetom. U Fojnici postoje dva zavoda za zbrinjavanje mentalno invalidnih osoba s oko 800 štićenika. Neki od njih su i naši volonteri u muzeju, a njihovi radovi su izloženi u muzeju koje turisti rado kupuju. Sav prihod od njihovih suvenira odlazi Zavodima.
Na Braiellovom pismu imamo sve važne upute gdje se što nalazi, na tom pismu imamo i važne dokumente: Ahdnamu, Fojnički grbovnik, između ostalih, a imamo i stalnu postavku taktilne izložbe za slijepe, prve u našoj zemlji koja je pozitivno odjeknula u široj javnosti. Od naših volontera/osoba s invaliditetom smo naučili da ništa za njih ne radimo bez njih, oni tako žele.
U radu s našim volonterima, zajedno stvaramo muzej posebnim u kojem naši posjetitelji, kad vide zajedničko kulturno nasljeđe katolika, muslimana, pravoslavaca, jevreja i drugih na jednom mjestu, zaborave na sadašnjost i stvarnost, vraćaju se u prošlo vrijeme, i nakon obilaska, postavljenih pitanja i dobivenih odgovora budu ponosni, sretni, tolerantni, empatični i puni poštovanja drugog i drugačijeg. I uvijek nam se vraćaju.
Rad našeg muzeja temelji se na zaštiti kulturne i povijesne baštine, kao i prikupljanju, obradi, pohrani i zaštiti muzejske građe i njene prezentacije javnosti putem stalnih i povremenih izložbi.
Rad našeg muzeja je na ponos naše države, svih njenih naroda i nacija, a posebno franjevaca jer naš je muzej, biblioteka, arhiv, pinakoteka, arheologija, numizmatika, zbirka oružja, ... jesu doista učitelji života. (fra Janko Ljubos, kustos)
više na stranicama Franjevačkog samostana u Fojnici