Varaždinska Galerija starih i novih majstora ove godine slavi 70. rođendan. Grad Varaždin je 1947. Gradskom muzeju dodijelio baroknu palaču Sermage za buduću galeriju. Danas se u palači Sermage /Galeriji starih i novih majstora/ čuva 7105 djela razvrstanih u osam zbirki.
Postav starih i novih majstora izmjenjuje se u određenim razmacima kako bi publika mogla doživjeti jedno i drugo. Naime, od samoga useljenja bilo je jasno da je za nova umjetnička ostvarenja ova palača je isti tren bila nedostatna i neadekvatna. Na samom početku rada Galerije zanos za nabavom umjetnina bio je velik, utoliko više jer su varaždinski umjetnici, koji su došli nakon školovanja iz drugih gradova Europe, imali potrebu doprinositi popunjavanju fundusa Galerije i općenito jačanju likovnog života. To se naročito odnosi na Tomislava Krizmana, Ivu Režeka i Pavla Vojkovića.
Vrijedna djela hrvatskih umjetnika u Gradskom muzeju Varaždin prikupljala su se od 1939. godine. U to je vrijeme gotovo najviše zaslužan za nabavljanje djela suvremenih umjetnika 20. stoljeća bio Tomislav Krizman. U zabilješkama osnivača Galerije u Varaždinu prof. Krešimira Filića i njegovih suradnika, kao i Muzealnog društva, vidljivo je da se intenzivirao otkup i sakupljanje djela suvremenih hrvatskih slikara. Svake je pohvale vrijedna donacija gospođe Ruže Meštrović, koja je za Galeriju poklonila nekoliko umjetnina, od kojih ističemo zanimljiv rad Emanuela Vidovića "Dalmatinska luka". Istovremeno, s nekim donacijama slikara kao, na primjer, "Pejzažem" Vladimira Filakovca, došle su donacije pojedinih obitelji, kolekcionara umjetnina. Na samom početku formiranja slikarske zbirke važnu ulogu imala je obitelj Leitner. Svojim donacijama i pomoći u školovanju mladih talenata bili su u mogućnosti prikupiti neke njihove rane radove. Tako su Muzeju, odnosno Galeriji, poklonili nekoliko djela rođenog Varaždinca, Ive Režeka.
Gradski muzej je i sam na razne načine prikupljao sredstva za otkup umjetnina. Tako je vlastitim sredstvima otkupio djelo Otona Ivekovića "Djevojka" iz 1903. godine. U vrijeme Jugoslavije , Gradski narodni odbor je s uspjehom sudjelovao u brojnim otkupima umjetnina. Njemu se pridružio i Savjet za kulturu Narodne Republike Hrvatske svojim otkupom djela Ive Dulčića "Portret djevojke" iz 1953. godine. Republički fond za unapređenje kulturne djelatnosti Republike Hrvatske 1971. otkupio je djelo Oskara Hermana "Dvije djevojke", a Fond za kulturu Općine Varaždin 1971. nekoliko djela Miljenka Stančića.
Galerija starih i novih majstora je imala sasvim određenu viziju formiranja fundusa kojega je razvijala shodno mogućnostima. No, uvijek je bilo ljudi koji su svojim životom i osjećajima bili trajno vezani za Varaždin i našu Galeriju kao, na primjer, obitelj slikara Ive Režeka. Ona je darovala veliki broj njegovih najuspjelijih i svojevremeno veoma poznatih karikatura te nekoliko slika. Sedamdesetih godina prošloga stoljeća pa sve do danas praksa je da određeni broj slika ostavljaju autori nakon manjih i velikih restrospektivnih izložbi u našoj Galeriji. Osamdesetih godina Galerija je obogaćena skulpturama doajena hrvatske plastike Šime Vulasa i Branka Ružića, a devedesetih je otkupljena impozantna skulptura Koste Angeli Radovanija "Lijeva Dunja".
Uz pomoć sredstava Grada Varaždina i Ministarstva kulture 1988. smo otkupili sliku Vlahe Bukovca "Adam i Eva", do tada u privatnom vlasništvu u Varaždinu. Godine 1989. velikom izložbom "Donacije suvremenih umjetnika", organizirane povodom 50. godišnjice osnutka Galerije, uspjeli smo sakupiti 57 djela naših najeminentnijih umjetnika (Kulmer, Perić, Prica, Parać, Biffel, Švaljek, Vrkljan, N. Kavurić-Kurtović, Lapuh i mnogih drugih). Godine 1997. uspješno je realizirana donacija dr. sc. Bože Vjeke Jaraka, kojom je fundus obogaćen za 112 novih djela (Dulčića, Šimunovića, Kesera, Sedera, Šohaja, Ivančića, Kršinića, Kantocijeve i drugih). Supruga slikara Slavka Šhaja nam je nakon slikareve smrti 2003. godine poklonila tri njegove slike.
Najnovije donacije akademskog slikara Pavla Vojkovića i akademske slikarice Vere Kuntner, koji su Galeriji ostavili najznačajnija djela iz svog opusa (slike, skulpture, crteže, scenografije), dokaz je stalnog povećanja fundusa i duboke opravdanosti da se u Varaždinu razmišlja o gradnji galerije suvremene umjetnosti kao modernom zdanju koje bi bilo hram umjetnosti takve vrste i prostor u kojem će se kvalitetno čuvati i prezentirati naša hrvatska umjetnost. (Mirjana Dučakijević, muzejska savjetnica u Gradskom muzeju Varaždin)