HR | EN
MUVI LAB [FESTIVAL MULTIMEDIJSKIH I WEB PROJEKATA]
raspored održavanja prezentacija (.pdf)
MJESTO ODRŽAVANJA
Online / https://zoom.us/j/94325605334?pwd=L2pyWjAyaGh4YmRBNzAwa2Urb3Z0UT09 Meeting ID: 943 2560 5334 Passcode: 503786
VRIJEME ODRŽAVANJA
18. prosinca 2020.

 

VIRAL – VIRTUAL REALITY ARCHIVE LEARNING

HR, produkcija: Stadtarchive Dornbirn, Austrija; Stadt Wuperrtal, Njemačka; Elderberry AD, Švedska; ELearning Studios Ltd, UK; Muzej Slavonije, Osijek, Hrvatska; Coventry University, UK; Associacao para a Defesa e Valorizacao do Patrimonio Culturale Natural da Regiaode Torres Novas (ADPTN) Portugal

KRATKI OPIS
Korištenjem besplatnog softvera i cjenovno prihvatljivih digitalnih uređaja europski projekt VIRAL – Virtual Reality Archive Learning čini virtualnu tehnologiju pristupačnom platformom za mnoge male i srednje velike arhive, knjižnice i muzeje.
Didaktički alati, primjeri dobre prakse, tečajevi i tutorijali za podučavanje omogućuju gotovo svima učinkovitu primjenu te tehnologije za vlastite potrebe.
Usredotočenjem na industrijsku baštinu u projekt se uključuju široki slojevi društva. Osobna iskustva, priče članova obitelji i susjeda ili postojanje preostalih ili postojećih industrijskih područja u njihovu neposrednom prebivalištu trebali bi utjecati na ljude do kojih je inače teško doći tradicionalnim obrazovnim aktivnostima i potaknuti ih na sudjelovanje.
Projekt ViRAL razvijen je suradnjom sedam partnera iz šest zemalja. Svi su oni svojim poznavanjem povijesti, pedagoškom stručnošću i tehnološkim kompetencijama, kao i zalaganjem, pridonijeli uspjehu ovog projekta.
https://hr.viraltraining.net/

VRSTA virtualni muzeji, online izložbe
GODINA 2018. - 2021.
AUTORSKI TIM zajednica autora projekta ViRAL
REALIZACIJSKI TIM zajednica autora projekta ViRAL
ZVUK da
kolor
 


 

ČEGA SE BOJIŠ? STRAH U NAŠOJ SVAKODNEVICI

HR, produkcija: Etnografski muzej Istre / Museo etnografico dell'Istria, Pazin

KRATKI OPIS
Glavna zadaća izložbenog projekta Čega se bojiš? Strah u našoj svakodnevici bila je putem izložbenog postava istražiti kulturne i društvene aspekte straha ističući višeslojnost i složenu prirodu te emocije. Realizacija online verzije izložbe trebala je zaživjeti nakon zatvaranja izložbe potkraj svibnja 2020.
Zatvaranje muzeja uzrokovano epidemijom COVID-19 nedugo nakon otvorenja izložbe, uz neizvjesnost svih okolnosti na lokalnoj i globalnoj razini, navelo je autora da sadržaj izložbe u što kraćem vremenu preseli u virtualni prostor. Materijalnih resursa za takvo što nije bilo dovoljno. Oni tehnički, pak, bili su skromni i limitirani.
Na koji način to izvesti? S obzirom na okolnosti, odlučili smo online izložbu ostvariti uz pomoć alata koje nudi besplatna Worpdress platforma. Da bi se što vjernije prikazao izložbeni postav, u kratkom su roku strukturirane stranice i uneseni postojeći materijali, u skladu s tehničkim mogućnostima autora i ove verzije web alata. Stranice su zaživjele u drugoj polovici ožujka 2020. u trojezičnoj verziji – na hrvatskome, engleskome i talijanskom jeziku. Sadržaj izložbe tako je učinjen dostupnim široj javnosti, a sama aktualnost teme u kratkom je vremenu privukla respektabilan broj posjetitelja.
https://cegasebojis.wordpress.com/

VRSTA online izložba, mrežna stranica
GODINA 2020.
AUTOR Mario Buletić
REALIZACIJA Mario Buletić


 

3D AMZ – MUZEJ U VIRTUALNOM TRODIMENZIONALNOM SVIJETU

HR, produkcija: Arheološki muzej Zagreb

KRATKI OPIS
Nakon potresa 22. ožujka 2020. u Zagrebu zgrada Arheološkog muzeja, obilježena žutom naljepnicom, postala je privremeno neuporabljiva za građu i posjetitelje. Zatvaranjem fizičkih vrata virtualni svijet postaje prostor druženja Muzeja s publikom.
Najdugotrajniji digitalni projekt Arheološkog muzeja jest 3D AMZ. Arheološka se građa trodimenzionalno skenira od 2012., dio je zajednice Sketchfab Museums od samih početaka 2016. te putuje svijetom kao dio projekta #DoveTales, Vučedolska golubica putuje s Vama od 2014. godine.
U sklopu navedenih projekata istražili smo i razradili tehnologije prikupljanja podataka, obrade, analize i predstavljanja prikupljenih informacija o arheološkim artefaktima. Težište istraživanja je na dobivanju fotorealističnih 3D modela arheoloških artefakata, prikladnih za najrazličitije vrste vizualizacija, kako u virtualnom svijetu, tako i u stvarnom okruženju izradom tako dobivenih modela uz pomoć 3D pisača.

VRSTA virtualni 3D prikazi
GODINA 2020.
AUTORSKI TIM Ana Solter (Arheološki muzej u Zagrebu), Dubravko Gajski (Geodetski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), Roberto Vdović (Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu)
REALIZACIJSKI TIM Ana Solter (Arheološki muzej u Zagrebu)


 

'FALAT ZEMLJE ŠTERA IMA DUŠU' – IZLOŽBA U POVODU 95. GODIŠNJICE ROĐENJA ČAKOVEČKOG SKLADATELJA LJUBE KUNTARIĆA

HR, produkcija: Muzej Međimurja Čakovec

KRATKI OPIS
Interpretacija muzejskog fundusa ostvarena je putem digitalizacije baštine te njezine prezentacije uz pomoć novih vizualnih sadržaja. Godine 2019. realizirana je virtualna izložba pod nazivom Falat zemlje štera ima dušu, kojom je predstavljen život i rad čakovečkog skladatelja Ljube Kuntarića (1925. – 2016.) u povodu 95. godišnjice njegova rođenja.
Glavna su okosnica izložbe muzejski predmeti iz fundusa Memorijalne zbirke Ljube Kuntarića, koji su materijalna ostavština tog priznatog skladatelja i građevinskog inženjera. Riječ je o originalnim notnim zapisima i partiturama, plakatima, peharima, diplomama, zahvalnicama, poveljama, starim fotografijama te osobnim predmetima. Kuntarić je autor mnogih evergreena čije su originalne melodije i obrade i danas aktualne na glazbenoj sceni, a među njima se izdvaja antologijska pjesma Ta tvoja ruka mala u interpretaciji Ive Robića. Skladateljev opus ima mnogo veće značenje izvan lokalnih granica te privlači stručnjake i publiku na nacionalnoj razini.
Autorica virtualne izložbe je kustosica Tajana Vidović.
https://mmc.eindigo.net/kuntaric/

VRSTA virtualna izložba, virtualni muzej
GODINA 2019.
SCENARIJ Tajana Vidović
AUTORSKI TIM Tajana Vidović, Kristijan Crnković
REALIZACIJSKI TIM Muzej Međimurja Čakovec (Tajana Vidović)/ ArhivPRO d.o.o. (Kristijan Crnković)


 

BERNARDO BERNARDI ZA TVIN

HR, produkcija: Gradski muzej Virovitica, Virovitica

KRATKI OPIS
Bernardo Bernardi i TVIN interaktivni je kiosk u dijelu postava Gradskog muzeja Virovitica Drveno doba, koji se bavi suradnjom Bernarda Bernardija i TVIN-a. Kiosk se sastoji od nekoliko aplikacija ponuđenih za korištenje (Bernardo Beraradi biografija, Utjecaji Bernarda Bernardija, TVIN – serije namještaja Bernarda Bernardija za TVIN, fotografije i nacrti interijera koje je opremio BB, interaktivna igrica Složi interijer u kojoj korisnici mogu sami složiti interijer koristeći se modelima namještaja BB-a).
U kreativnom dijalogu s Razvojnim odjelom TVIN-a od 1967. do 1980-ih godina nastaje niz uspješnih, višestruko nagrađivanih sustava komponibilnog namještaja: Pan (od 1966.), Skan (od 1967.), Dina (od 1976.), Dorma (od 1977.), Betatvin (od 1978.) i njihove razvojne inačice, a sve njih u kiosku predstavljamo putem vizualnih materijala i nacrta.
Interaktivni kiosk velikog je formata, a dostupan je svima kao izvor informacija o Bernardu Bernardiju, TVIN-u i njihovoj suradnji, a izvor je vizualnih materijala ili interakcija za vlastiti interijer. Korisnici se vrlo rado koriste njime i uživaju u novim spoznajama ili na svoju e-mail adresu pošalju vlastiti interijer, što smatramo dobrim rješenjem za još jedan način komuniciranja i oglašavanja Gradskog muzeja Virovitica.

VRSTA interaktivni kiosk
GODINA 2019.
AUTORSKI TIM Iva Ceraj, Mihaela Kulej, Natalija Bajs, Zvonimir Rakijašić
REALIZACIJSKI TIM Novena d.o.o.
IZVORNI FORMAT multimedijska aplikacija
ZVUK ne
c/b

 

 

VIRTUALNI ORMAR

HR, produkcija: Gradski muzej Virovitica, Virovitica

KRATKI OPIS
Virtualni je ormar aplikacija u salonu Pejačević koja korisniku nudi izbor odjeće (ženske ili muške) iz 19. stoljeća (zato ormar) u kojoj se korisnik može fotografirati i fotografiju poslati na svoju e-mail adresu ili je postaviti na društvene mreže.
Riječ je o izuzetno zanimljivome multimedijskom punktu u novome stalnom postavu u kojemu korisnik, nakon što izabere odjeću iz ponude, aktivira kameru i u prirodnoj veličini vidi svoj lik u izabranoj opravi te taj trenutak zabilježi fotografijom. Ako se odluči tu fotograifju poslati sebi, ona je oblikovana kao stara razglednica na kojoj piše Pozdrav iz Virovitice!

VRSTA multimedijska aplikacija
GODINA 2019.
AUTORSKI TIM Mihaela Kulej, Natalija Bajs, Zvonimir Kržanić
REALIZACIJSKI TIM Novena d.o.o.
IZVORNI FORMAT multimedijska aplikacija
ZVUK ne
kolor


 

TERITORIJ HRVATSKE OD STAROGA VIJEKA DO OSMANLIJSKIH OSVAJANJA

HR, produkcija: HR, Hrvatski povijesni muzej, Zagreb

KRATKI OPIS
Multimedijska animirana karta Teritorij Hrvatske od staroga vijeka do osmanlijskih osvajanja sastavni je dio idejne koncepcije izložbe Varvaria/Breberium/Bribir: razotkrivanje slojeva te je implementirana u muzeografski prikaz izložbe. Karta prikazuje hrvatski politički i društveni teritorij unutar kojega se naselje Varvaria/Bribir kontinuirano razvijalo od prapovijesti pa do sredine 16. stoljeća.
Karta je didaktički oblikovana tako da joj je podloga suvremena karta Hrvatske kako bi se današnjem posjetitelju olakšalo razumijevanje širih prostornih odnosa i teritorijalnih promjena od razdoblja starog vijeka do osmanlijskih osvajanja, kada je prostor Hrvatske i njezina susjedstva bio znatno drugačije oblikovan nego danas. Također sadržava lentu vremena koja omogućuje snalaženje u povijesnim razdobljima te ornamentalne elemente preuzete sa starih karata iz Kartografske zbirke Hrvatskoga povijesnog muzeja poput ruže vjetrova, heraldičkih simbola, jedrenjaka i brodica te kartuše unutar koje se nalaze dvojezične legende. Na taj je način primjenom moderne tehnologije inovativno prezentirana povijesno-kulturna baština.

VRSTA multimedijalna animirana karta
GODINA 2019.
TRAJANJE 4'27''
IZVORNI JEZIK dvojezično – hrvatski / engleski
PRODUCENT Mladen Palić (NIKMON produkcija)
SCENARIST Nikolina Mađar, Hrvatski povijesni muzej
ISTRAŽIVAČ / STRUČNI SAVJETNIK Iva Katarina Pugelnik, Hrvatski povijesni muzej
MONTAŽA Mladen Palić (NIKMON produkcija)
KAMERA Mladen Palić (NIKMON produkcija)
SNIMATELJ ZVUKA Mladen Palić (NIKMON produkcija)
ZVUK
kolor


 

DIGITALNI MARKETING FILMSKOG SERIJALA "VUČEDOL SECRETS"

HR, produkcija: DESIGN STUDIO D, Vukovar

KRATKI OPIS
U tijeku je snimanje znanstveno-povijesnog serijala o naprednoj vučedolskoj kulturi koja je dominirala Europom prije 5000 godina. Filmovi se snimaju prema scenariju prof. dr. sc. Aleksandra Durmana, u režiji Darka Puharića. Radi što autentičnijeg prikaza života Vučedolaca, posebno se pazi na znanstvenoistraživačku dimenziju vizualizacije kako bi svi detalji, rekviziti, animirane i igrane scene bile što izvornija i točnija interpretacija tema koje se obrađuju u filmovima.
Teme filmova iz navedenog serijala bave se najvažnijim detaljima iz života Vučedolaca, geografskim i povijesnim elementima, kao i metafizičkim, religijskim i kultnim temama koje su nam oni kao indoeuropski narod ostavili u nasljeđe prije nekoliko tisuća godina.
Da bi se pratio tijek nastanka i realizacija filmova, razvijena je mrežna te Facebook i Instagram stranica.

VRSTA mrežna stranica, Facebook i Instagram
GODINA 2020.
REŽIJA I VODITELJ REALIZACIJSKOG TIMA Darko Puharić

 

 

DIGITALNI SADRŽAJ CISTERNI NA TVRĐAVI SV. MIHOVILA

HR, produkcija: Produkcijski tim d.o.o., Tehnozavod Marušić, Muzej grada Šibenika

KRATKI OPIS
U sklopu EU projekta Fortress ReInvented dvije cisterne iz 15. stoljeća na Tvrđavi sv. Mihovila u Šibeniku uređene su za posjetitelje. U cisterne su postavljeni projektori koji na zakrivljenim zidovima prikazuju multimedijsku 3D izložbu predmeta pronađenih u arheološkim istraživanjima na tvrđavi, te dva 3D filma – jedan o povijesti Šibenika i drugi o arhanđelu Mihovilu, po kojem tvrđava nosi ime.
Ova aktivnost je bila najvažniji i najvrjedniji cilj projekta koji je trajao 30 mjeseci, a rezultirala je specifičnim digitalnim sadržajem postavljenim na iznimno zahtjevnu povijesnu lokaciju, pri čemu nije oštećen niti jedan povijesni sloj. Nakon aplikacije proširene stvarnosti na drugoj šibenskoj tvrđavi, ovo je sljedeći projekt na kojem se pomiče granica digitalne interpretacije spomeničke baštine.

VRSTA multimedijska 3D izložba, 3D projekcije
GODINA 2020.
AUTORSKI TIM Tvrđava kulture Šibenik, Produkcijski tim d.o.o., Tehnozavod Marušić, Muzej grada Šibenika
REALIZACIJSKI TIM Gorana Barišić Bačelić, Josip Pavić, Đurđa Vrljević Šarić, Zoran Erak, Morana Periša, Kata Žganjer, Jelena Filipaj, Božidar Pergar, Marko Anić Ivičić, Petar Klicov


 

MULTIMEDIJSKA IZLOŽBA U KAŠTELU MOROSINI – GRIMANI I CENTAR ZA POSJETITELJE „KUĆA VJEŠTICE MARE“ U SVETVINČENTU

HR, Studio Tumpić/Prenc za Općinu Svetvinčenat

KAŠTEL MOROSINI – GRIMANI

KRATKI OPIS
U 2020. godinu kaštel Morosini-Grimani ušao je u novom ruhu – obnovljena je cijela palača. U središnjem dijelu palače kaštela Morosini – Grimani smještena je multimedijska izložba, zasigurno najatraktivniji dio kaštela, koja se temelji na sagledavanju i interpretaciji ključnih povijesnih događaja u arhitektonskome i društvenom razvoju kaštela odnosno Svetvinčenta.
Izložba prati kronološki razvoj mjesta počevši od 10. stoljeća do danas, nudeći u početku općeniti uvod u život i razvoj mjesta, a zatim postupno uvlačeći posjetitelje u konkretnija zbivanja poput iskustva kovanja i izrade vlastitog mača, održavanja viteškog turnira i borbe s uskocima, čime i iskustvo postaje sve aktivnije i zanimljivije.
Od gastronomskog centra preko multimedijske izložbe i kapetanove sobe s pogledom koji seže sve do mora, aktivnosti su raznolike i prilagođene publici svih profila.

VRSTA multimedijska interaktivna izložba
GODINA 2020.
PRODUKCIJA Studio Tumpić/Prenc
KONCEPT I DIZAJN Studio Tumpić/Prenc
VIRTUALNA I PROŠIRENA STVARNOST Delta Reality
AUTORSKI TIM Općina Svetvinčenat u suradnji sa Studiom Tumpić/Prenc
REALIZACIJSKI TIM Studio Tumpić/Prenc, Delta reality, Interpolis produkcija
REŽIJA Studio Tumpić/Prenc
SCENARIJ Općina Svetvinčenat u suradnji sa Studiom Tumpić/Prenc

 

KUĆA VJEŠTICE MARE

KRATKI OPIS
U Centar za posjetitelje Kuća vještice Mare posvećen je raznolikoj materijalnoj i nematerijalnoj kulturnoj baštini interpretiranoj suvremenim
tehnologijama: 3D mappingom, virtualnom i proširenom stvarnošću.
Vještica Mare putem 3D mappinga zaželi posjetiteljima dobrodošlicu i vraća ih u daleku prošlost. Uz pomoć interaktivne knjige prezentiraju se mitska bića
Istre, a posjetitelji se mogu okušati u virtualnoj, streličarskoj i mačevalačkoj bitci za obranu kaštela Morosini – Grimani.

VRSTA 3D mapping, virtualna i proširena stvarnost
GODINA 2018.
AUTORSKI TIM Općina Svetvinčenat u suradnji sa Studiom Tumpić/Prenc
REALIZACIJSKI TIM Studio Tumpić/Prenc, Delta reality, Interpolis produkcija
REŽIJA Studio Tumpić/Prenc
SCENARIJ Općina Svetvinčenat u suradnji sa Studiom Tumpić/Prenc

VIDEO 'KUĆA VJEŠTICE MARE', 2018.
HR, produkcija: Pino Ružić Rose art
AUTORSKI TIM Studio Tumpic Prenc
REALIZACIJSKI TIM Pino Ružić Rose art
REŽIJA Pino Ružić Rose art
SCENARIJ studio tp
KAMERA Pino Ružić Rose art
MONTAŽA Pino Ružić Rose art
OSTALI AUTORI Alen Matošević Topsy-speaker, virtual and augmented reality Delta reality-isječci virtualne stvarnosti
TRAJANJE
IZVORNI FORMAT mpg4
ZVUK
kolor