HR | EN
 

NOVO

Od 13. listopada 2021. započinje novi ciklus edukacije za primjenu Pravilnika za opis i pristup građi u knjižnicama, arhivima i muzejima.

Ciklus će se držati u suradnji s Centrom za stalno stručno usavršavanje knjižničara, u 12 cjelina.

Tečaj za osposobljavanje za primjenu „Pravilnika za opis i pristup građi u arhivima, knjižnicama i muzejima“: edukacija edukatora
IV. ciklus: Primjena Pravilnika u radnom procesu obrade pojedine vrste građe, (14. listopada 2021. – 15. prosinca 2021.)

Preliminarni raspored:

1. dr. sc. Ana Vukadin (NSK) - Uvod: Pravilnik za opis i pristup građi u arhivima, knjižnicama i muzejima i njegova uloga u radnim procesima, 13. 10. 2021.
2. Elia Ekinović Micak (NSK) - Knjige i druga omeđena tekstualna građa, 18. 10. 2021.
3. mr. sc. Sonja Pigac (NSK) - Novine, časopisi i druga serijska tekstualna građa, 26. 10. 2021.
4. Vikica Semenski (KGZ), Andrea Šušnjar (KGZ) - Glazbena, filmska i videograđa, 3. 11. 2021.
5. Ivana Gržina (HAZU) i prof. dr. sc. Goran Zlodi (FFZG) - Likovna građa, 8. 11. 2021.
6. dr. sc. Mira Miletić Drder (NSK) - Kartografska građa, 12. 11. 2021.
7. Jelena Balog Vojak (HPM) - Objekti kulturne i prirodne baštine, 22. 11. 2021.
8. prof. dr. sc. Marijana Tomić (UNIZD) - Stara i rijetka tiskana i rukopisna građa, 30. 11. 2021.
9. TBA - Arhivski fondovi i zbirke, 2. 12. 2021.
10. Elia Ekinović Micak (NSK) - Identifikacija i opis agenata, 6. 12. 2021.
11. Elia Ekinović Micak (NSK) - Nadzor nad imenima i nazivljem, 13. 12. 2021.
12. prof. dr. sc. Mirna Willer - Ontologija (imenski prostor) za Pravilnik za opis i pristup građi u knjižnicama, arhivima i muzejima, 15. 12. 2021.

Prva cjelina bavit će se primjenom Pravilnika u radnim procesima. Predavačica je dr. sc. Ana Vukadin.
Zbog nepredvidljive epidemiološke situacije sve cjeline održat će se u obliku webinara.

 

Snimka radionice Primjena Pravilnika za opis i pristup građi u knjižnicama, arhivima i muzejima, održane 15. ožujka 2021. u organizaciji Muzejskoga dokumentacijskog centra preko platforme ZOOM, dostupna je na poveznici https://www.youtube.com/watch?v=G0Vtrc97oV4 (Youtube).

 

 

Članovi Stalnog odbora

Muzeji: Jelena Balog Vojak, Ivana Gržina, Snježana Radovanlija Mileusnić
Knjižnice: Tanja Buzina, Elia Ekinović Micak, Dijana Machala
Arhivi: Snježana Ivanović, Melina Lučić, Vida Pavliček
Akademska zajednica: Ana Barbarić, Kornelija Petr Balog

Predsjednica: Mirna Willer

Članovi Upravnog odbora (za muzeje)

od 2013. do 2019.

Miroslav Gašparović, prof. (ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt)
dr. sc. Tatjana Vlahović (ravnateljica Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja)
Maja Kocijan, prof. (ravnateljica Muzejskoga dokumentacijskog centra)

Članovi Stručnog odbora (za muzeje)

od 2013. do 2019.

Jelena Balog Vojak, viša dokumentaristica (Hrvatski povijesni muzej, Zagreb)
dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, muzejska savjetnica (Muzej za umjetnost i obrt, Zagreb)
mr. sc. Snježana Radovanlija Mileusnić, knjižničarska savjetnica (Muzejski dokumentacijski centar, Zagreb)

Muzejska radna grupa

Umjetnički muzeji i muzeji primjenjenih umjetnosti

  • 1. Koraljka Vlajo, viša kustosica (Muzej za umjetnost i obrt)
  • 2. Ivana Gržina, kustosica (Strossmayerovoj galeriji starih majstora HAZU)
  • 3. Diana Zrilić, viša dokumentaristica (Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Rijeka)
  • 4. Vesna Meštrić, viša kustosica (Muzej suvremene umjetnosti, Zagreb)

Etnografski muzeji

  • 5. Matija Dronjić, kustos (Etnografski muzej Zagreb)
  • 6. Mareta Kurtin, kustosica (Etnografski muzej Zagreb)
  • 7. Aleksandra Vlatković (Etnografski muzej Zagreb)

Povijesni muzeji

  • 8. Dora Bošković, muzejska savjetnica (Hrvatski povijesni muzej) - do 2019.
  • 9. Dubravka Sabolić, viša kustosica (Gradski muzej Virovitica) - do 2019.
  • 10. Spomenka Težak, muzejska savjetnica (Gradski muzej Varaždin)
  • 11. Dajana Batinić (Muzej grada Zagreba) - od 2019.
  • 12. Nikolina Mađar (Hrvatski povijesni muzej) - od 2019.

Prirodoslovni muzeji

  • 13. Darija Ćaleta, knjižničarska savjetnica (Hrvatski prirodoslovni muzej)
  • 14. dr. sc. Željka Modrić Surina, viša kustosica (Prirodoslovni muzej Rijeka)
  • 15. dr. sc. Martina Šašić Kljajo, viša kustosica (Hrvatski prirodoslovni muzej)
  • 16. mr. sc. Snježana Mikulčić Pavlaković, kustosica (Hrvatski prirodoslovni muzej)
  • 17. Sanja Japundžić, viša kustosica (Hrvatski prirodoslovni muzej)

Tehnički muzeji

  • 18. Vesna Dakić, dokumentaristica-savjetnica (Tehnički muzej)
  • 19. Tamara Štefanac, arhivistica/dokumentaristica (Hrvatski željeznički muzej)

Arheološki muzeji

  • 20. Dora Kušan Špalj, muzejska savjetnica, (Arheološki muzej u Zagrebu)
  • 21. dr. sc. Jacqueline Balen, muzejska savjetnica (Arheološki muzej u Zagrebu)
  • 22. Ana Solter, viša dokumentaristica (Arheološki muzej u Zagrebu)

Radni dokumenti

Zapisnici sastanaka Muzejske radne grupe za NPK

Odabrana literatura i prezentacije

Arhiva vijesti