Tekstovi u časopisu Informatica Museologica objavljuju se na hrvatskome i engleskom jeziku.
Tekstovi u rubrikama Tema broja i Muzejska teorija i praksa mogu sadržavati od 9.000 do maksimalno 18.000 znakova, a tekstovi u rubrici Pogledi, događanja, iskustva od 3.600 do 5.400 znakova. Dužina priloga u Temi broja može se dogovarati direktno s Uredništvom.
Rukopisi sa svim prilozima dostavljaju se u digitalnom obliku glavnoj urednici Ladi Dražin-Trbuljak ldrazin@mdc.hr
I. Tehničke upute
Rukopis treba pripremiti bez oblikovanja u MS Wordu, u slogu Times New Roman veličine slova 12, s proredom 1,5.
U rukopisu treba izbjegavati dodavanje brojeva stranica, upotrebu različitih stilova i veličina slova, formatiranje poglavlja i slično.
Rukopis treba sadržavati sljedeće elemente navedenim redom:
– podatke o autoru/autorima (ime i prezime autora, naziv i adresu ustanove, e-adresu)
– naslov
– tekst rukopisa (naslovi i podnaslovi poglavlja ne označuju se brojevima)
– bilješke na kraju teksta (engl. endnotes). Bilješke se označuju arapskim brojevima u neprekinutom nizu od 1 nadalje. Veličina slova u bilješkama treba biti 10, a prored jednostruk
– literaturu i izvore (abecednim redom)
– sažetak na engleskom jeziku ili na izvornom jeziku koji će se prevesti na engleski (od 900 do 1800 znakova s razmacima).
– fotografije, grafikoni i ostali slikovni prilozi obvezno moraju imati popratne legende. Potrebno ih je dostaviti odvojeno od teksta. Fotografije mogu biti crno-bijele ili u boji u digitalnom formatu jpeg. ili gif.
II. Prava i obveze
Uredništvo časopisa Informatica Museologica zadržava pravo izbora rukopisa za objavu u skladu s temom broja. Objaviti se mogu samo rukopisi koji prethodno nisu bili objavljeni u drugoj tiskanoj ili elektroničkoj publikaciji.
Muzejski dokumentacijski centar osigurava lekturu i korekturu članaka te prijevod/lekturu sažetaka na engleski jezik.
Članci objavljeni u časopisu Informatica Museologica ne honoriraju se.
Troškove prikupljanja slikovnih priloga i naknade za prava na objavljivanje u ustanovama u zemlji i inozemstvu autori podmiruju sami.
Časopis Informatica Museologica omogućuje slobodan pristup objavljenim radovima na Hrčku, portalu hrvatskih znanstvenih i stručnih časopisa, te na stranicama Muzejskoga dokumentacijskog centra. Sadržajem objavljenih radova može se koristiti u nekomercijalne svrhe, uz obvezno navođenje autora, prema licenciji CC BY-NC 4.0 (Creative Commons Attribution Non Commercial 4.0 International licence).
Slanjem rukopisa Uredništvu autor potvrđuje da je upoznat s navedenim uvjetima objavljivanja i mogućnostima korištenja te da ih prihvaća.
III. Upute za navođenje literature i bilješki (.pdf)
O časopisu
Informatica Museologica jedini je muzeološki časopis u Hrvatskoj koji kontinuirano izlazi od 1970. godine i prati muzejsku djelatnost, odražava ulogu i vizije muzejske zajednice i glas je muzealaca koji danas oblikuju raznoliki suvremeni muzejski i kulturni kontekst. Cilj nam je da časopis postane otvoreni forum za iznošenje različitih znanja, iskustava, koncepcija i suvremenih razmišljanja te da potiče različite oblike stručnih i znanstvenih istraživanja u muzejima. Taj stručni časopis sadržajem obuhvaća aktualne teme iz muzejske teorije i prakse, priloge, istraživanja, recenzije izložaba, recenzije muzejskih publikacija, prikaze sa skupova te informacije o tuzemnim i inozemnim iskustvima. Stalne su rubrike časopisa: Tema broja, Riječ je o ..., Iz muzejske teorije i prakse, Pogledi, iskustva, događaji ..., Kongresi, simpoziji, ICOM, Kolekcionari, Zaštita, Info. Časopis je namijenjen muzealcima, studentima, kolekcionarima te svim zainteresiranima čitateljima. Osim stručnjaka MDC-a, u kreiranju časopisa sudjeluju brojni suradnici iz Hrvatske i inozemstva, a dio tekstova prenosimo i iz inozemnih muzejskih časopisa. Izlazi jednom godišnje u nakladi od 400 primjeraka, na hrvatskom jeziku, sa sažecima tekstova na engleskome.
Kontakt